Svet-Stranek.cz
Free stránky o zvířátkách, která jsou příliš ťuťuťu na to, aby byla free :o)
Zvěřinec od Evíny

Co byste měli vědět, než si pořídíte myšku::Free stránky o zvířátkách, která jsou příliš ťuťuťu na to, aby byla free :o)

Co byste měli vědět, než si pořídíte myšku:

1. Především co od myšek očekáváte. Jsou to zvířátka, která většinou moc neposedí, pořád by něco zkoumala a pod pojmem "ochočená myška" je většinou zvířátko, které nekouše, přijde si k vám pro pamlsek a samo vám vyleze na ruku. Pokud by vám toto nestačilo, můžete se myšce věnovat trochu víc, trénovat....a může to vypadat takto: http://www.youtube.com/watch?v=txq_BogA1NM&feature =fvw Pokud jste ctižádostiví a chtěli byste mít doma malého šampióna, se kterým budete jezdit na výstavy a sbírat ocenění, měli byste se podívat na stránky CHS Mettler: http://www.mouseworld.g6.cz/
2. Myšky mají svůj specifický pach - obzvlášť samečci. Musíte si být jistí, že to vám, ani ostatním členům vaší domácnosti nebude vadit.
3. Myška na rozdíl od křečka je zvíře společenské, které by mělo žít ve skupině, nebo aspoň ve dvojici. I pro majitele je mnohem veselejší pohled na myšky, jak si spolu hrají a pečují o sebe navzájem. Ideální je pořídit si 2 nebo více samiček. Samečci mají v tomto směru smůlu - pořídit si víc než jednoho je riskantní - záleží na jejich konkrétních povahách. Může se stát, že bratři, kteří spolu od malička vyrůstali a později se nikdy nesetkají s jinými myškami (samicemi ani samci), spolu mohou vycházet stejně dobře jako samičky. Ale také je možné, že se začnou v době dospívání prát (což může skončit vážným zraněním nebo i usmrcením slabšího jedince), popř. dominantnější samec toho druhého utlačuje (odhání od jídla, z pelíšku apod.). Jeden sameček je dobrá volba pro toho, kdo více myšek mít nemůže, nebo pro toho, kdo chce mít opravdu dokonale ochočeného a přítulného mazlíka-jedináčka a může se mu denně věnovat. Pokud se rozhodnete myšky odchovávat, je nutné mít pro samečka samostatné bydlení a připouštět ho k samičkám s rozumem. Jinak byste se snadno a rychle dostali do situace, že budete zavaleni mláďaty, na která nemáte odbyt a domů se vám už nevejdou... Myší samičky si také potřebují po odchovu mláďat odpočinout - budou-li bydlet stále se samečkem a rodit každé tři týdny, brzy se vyčerpají a přijdete o ně.
4. Když myška onemocní nebo se u ní objeví nějaký ten parazit, měli byste vědět, jak to na ní poznáte a jak jí můžete pomoct. Výborně je tato tématika zpracovaná na stránkách CHS Mettler: http://mouseworld.ic.cz/index/index31.html . Zjistěte si předem, kde ve vašem okolí ordinuje veterinář, který by byl ochotný léčit i takto malá zvířátka. Počítejte s tím, že léčba bývá dražší, než je pořizovací cena myšky.
6. Myšky jsou zvířátka nenáročná na prostor a péči, ale přeci jen budou lépe prospívat, pokud je budete mít v kleci nebo boxu o velikosti dna aspoň 40x30 cm (čím víc, tím líp), vybavené různými prolézačkami, větvemi na šplhání a budete je krmit pestrou stravou.
7. Základní údaje o rozmnožování a odchovu mláďat:
* Myš je březí přibližně 3 týdny. Jakmile je na samičce patrné zvětšené bříško (t.j. asi ve druhém týdnu březosti), je nutné oddělit ji od samce. I kdyby samec miminkům neublížil a byl ochotný o ně pečovat, brzy po porodu by samičku znovu nakryl a rodit stále dokola je pro samičku velká zátěž, takže by mohla předčasně uhynout.
* Pokud je samička před nakrytím zvyklá žít ve dvojici s jinou myškou nebo ve skupině samiček, může se k nim po oddělení od samce vrátit. Osvědčilo se mi dát březí myšku společně s ostatními na neutrální území, mezitím vyčistit ubikaci, přidat nové nebo umyté vybavení, hromadu dobrot do misky a myšky společně nastěhovat. Vždy bez problémů svoji kamarádku přijaly zpět a po porodu jí pomáhaly pečovat o miminka a zahřívat hnízdo.
* Myšátka se rodí jako malé (asi 2-3 cm) růžové fazolky, v počtu průměrně 4-10, ale může se narodit i jedináček nebo třeba 16 kousků. Ochočené myší maminky dovolí chovateli nahlédnout do hnízda i těsně po porodu, ale pro jistotu a pro klid myšky doporučuji vydržet a zpočátku do hnízda moc nenakukovat a nezasahovat. Může se stát, že myška svůj vrh zredukuje - sežere jedno nebo více mláďat, popř. je zlikviduje úplně všechna. Může to mít na svědomí nějaký stres (rušivé zásahy do hnízda, změna prostředí, špatné vztahy ve skupině apod.), špatný zdravotní stav buď samice, nebo narozených mláďat. Také může jít o "úklid" již uhynulých slabých nebo nemocných mláďat. Existuje také dědičná neschopnost pečovat o mláďata - pokud myška pochází z vrhu, o který se matka odmítla starat a ujala se ho jiná myška, je možné, že tuto vlastnost zdědí a také nebude ochotná či schopná pečovat o svá mláďata.
*Ihned po narození je znát, jestli myšky budou mít červené nebo tmavé oči. Během prvních dnů se postupně objevuje pigment - barva kůže. Pohlaví miminek poznají zkušení chovatelé brzy po narození, laik to pozná nejlépe ve věku 10-ti dnů. V té době mají malé samičky na bříšku znatelné bradavky, kdežto samečci je nemají. Samečci mají také vyústění močové trubice trochu dále od řitního otvoru než samičky a poněkud výraznějšího "pindíka" :o) Přibližně ve dvou týdnech se myšátkům otvírají oči a v té době pomalu zkoušejí opustit rodné hnízdo a zkoumat okolí. Ve třech týdnech už se živí "dospěláckou" stravou, ale často se ještě zároveň i kojí. Hodně záleží na počtu mláďat ve vrhu - mládě pocházející např. z trojčat je vyspělejší a vyvíjí se rychleji než mládě, které má 14 sourozenců.
* Od té doby, co otevřou myšátka oči do věku přibližně 4 týdnů je třeba s nimi manipulovat opatrně, protože jsou ve věku "skákavek". Když je vezmete do ruky, pud sebezáchovy jim velí rychle se z ní vymanit a odskočit co nejdál to jde. Skokani si můžou při pádu ublížit a někdy se dost těžko hledají...
* Myšky dosahují pohlavní dospělosti ve věku 4-6 týdnů, proto se doporučuje ve věku 4 týdnů oddělit samečky a ubytovat je zvlášť. Jak rozeznat pohlaví? Koukněte na tento odkaz: http://www.thefunmouse.com/info/sexing.cfm

Není vložena žádná fotografie.

návštěvníků stránky
celkem57 354
tento týden54
dnes24